Płaskorzeźba Tadeusza Adama Zielińskiego w sądzie w Camberwell Green
Sąd magistracki w Camberwell Green w Londynie zostanie zamknięty w grudniu 2018.
Zamknięcie sądu nie jest niczym niezwykłym, a raczej jest typowym przykładem realizacji przez Ministerstwo Sprawieliwości cięć budżetowych, zgodnie z którymi spora liczba sądów na terenie całego kraju ma być zamknięta w niedalekiej przyszłości, a sprawy prowadzone przez sądy podlegające zamknięciu będą przejęte przez sądy w sasiednich rejonach. W przypadku sądu w Camberwell, gros spraw dotychczas tutaj prowadzonych przejmie sąd w Croydon, a sprawy sądu dla nieletnich przejmie sąd w Bromley.
Usprawiedliwione może być w tym momencie pytanie jakie znaczenie ma zbliżające się wielkimi krokami zamknięcie sądu w Camberwell Green dla polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.
Odpowiedź na to pytanie jest jest wyraźnie widoczna dla każdego kto kiedykolwiek odwiedził drugie pietro budynku sądowego w Camberwell. Na drugim piętrze odbywa się wiekszość posiedzeń sądowych. Na drugim piętrze mieszczą się cztery sale sądowe, kilka pokoi do konsultacji z adwokatem, salka do połączeń przez łącza video i stolik dla ochrony. Całą długość jednej ściany korytarza ozdabia ogromna płaskorzeźba autorstwa Tadeusza Adama Zielińskiego. Jest to naprawdę imponująca rzeźba.
Płaskorzeźba ma prawie 100 metrów długości i około 5 metrów wysokości.
Składa się z dwóch części, przedzielonych głównym wejściem z klatki schodowej. Obie części przedstawiają podobne, jeżeli nie dokładnie takie same element. Niestety nie znam tytułu tego dzieła.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć,które powinny dać lepsze wyobrażenie o rozmiarach i charakterze tej instalacji.
Sąd jest budynkiem użyteczności publicznej, i jako taki jest otwarty dla każdego, kto ma ochotę do niego wejść. Budynek sądu jest otwarty od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00.
Tadeusz Adam Zieliński (1907-1993) był rzeźbiarzem i w mniejszym stopniu malarzem, jak również żolnierzem w armii generała Andersa. Jego prace można podziwiać w wielu miejscach na świecie, między innymi w Jerozolimie, Londynie (w kościele Andrzeja Boboli w Hammersmith, w Kaplicy Kryptowej Lambeth Palace, w kaplicy polskiej w South Norwood, na nagrobkach na cmentarzu Brompton Cemetery, oraz wielu innych londyńskich cmentarzach), w Polish Millenium House w Birmingham oraz w Carfin niedaleko Glasgow.
Szczegółowe opracowanie na temat życia i twórczości Zielińskiego można znaleźć w jego biografii autorstwa Elżbiety Barbary Zybert. Wersja polska opracowania jest dostępna w internecie;
http://www.kul.pl/files/1490/rk/rk8_2_2017/02-zybert_corr.pdf